Zdjęcie w CV – 10 najczęstszych błędów

“Jak Cię widzą, tak Cię piszą.” Ile prawdy jest w tym starym, polskim przysłowiu, jeżeli odnosimy je do zdjęć umieszczanych w CV? Z jednej strony rekruter nie powinien ocenić kandydata po wyglądzie. Z drugiej, czy zdjęcia w zbyt prześwitującej koszuli lub koszulce z krótkimi rękawami mogą wpłynąć na negatywny odbiór? Czy jest to odpowiedni strój, jeżeli kandydat/ka ubiega się o rolę kierownika działu obsługi klienta? Do jego/jej zadań będzie należało przeprowadzanie skutecznych rozmów z pracownikami odnośnie dress code, więc sam/sama powinien/powinna świecić przykładem. Jak możesz wzmocnić swój personal branding przy pomocy właściwie wykonanego zdjęcia? Zapraszam do artykułu!

  1. WYDEKOLTOWANE BLUZKI I KOSZULE

Pamiętajmy, że “pokazanie się z najlepszej strony” podczas kontaktu z pracodawcą nie oznacza pokazywania zbyt wiele. Szczególnie Panie o obfitym biuście powinny pamiętać o mniejszym dekolcie. Warto, abyś zapięła agrafkami od środka przerwę pomiędzy 3 a 5 guzikiem koszuli na wysokości biustu. Pomocny też będzie podkoszulek na ramiączkach w cielistym kolorze. Ważne, by bielizna nie była widoczna pod ubraniem lub by ramiączka nie wystawały spod ubrania. Pamiętaj, by nie zakładać ciemnej lub czarnej bielizny pod jasną koszulę lub bluzkę, ponieważ będzie ją widać.

2. PASKI I DROBNA KRATKA

Zostaw w szafie koszulę w cienkie i gęsto ułożone paski. Może to na zdjęciu powodować efekt rozmazania, co odwróci uwagę od Twojej twarzy.

3. SZEROKIE “OVERSIZOWE” UBRANIA

Niestety, mimo tego że są w modzie, to nie prezentują się dobrze na zdjęciu. Często podczas sesji, tego typu strój spinany jest na plecach klamerkami lub agrafkami, ponieważ bardzo pogrubia nawet szczupłe osoby.

        4. BIŻUTERIA, KAPELUSZE, CZAPKI

Ciężkie, bursztynowe wisiory zostaw na inną okazję, długie kolczyki z piórami też niech zostaną w szkatułce. Lepiej wybierz na tę okazję delikatne ozdoby.

5. ZDJĘCIE PRZY ŚCIANIE 

Jednym z najbardziej niekorzystnych ujęć jest to, gdy stoisz przy ścianie. Wtedy postać sprawia wrażenie, że za karę została ustawiona pod, a nie przy ścianie. Odruchowo opierasz ciało o ścianę i sylwetka sprawia wrażenie niepewnej. Dodatkowo, niekorzystny jest widoczny cień, który Twoja postać będzie rzucać na ścianę.

6. ZDJĘCIE W DOMU

Często oprócz osoby na zdjęciu, możemy zauważyć jej codzienne otoczenie…czyli wnętrze domu. Niestety też bałagan, który jest w tle. Robiąc zdjęcie w domu, trudno jest znaleźć miejsce, w którym elementy wyposażenia nie będą wchodziły w kadr.

7. ZDJĘCIE Z WAKACJI

Pewnie długo czekałeś/aś na upragniony urlop? Udało Ci się zrobić piękne zdjęcia, którymi chcesz podzielić się ze światem? Tylko czy na pewno we właściwy sposób wspierają personal branding, jeżeli zamieścisz je w CV? Widziałam zdjęcia z wakacji przedstawiające stojącą w kąpielówkach osobę, która trzymała płetwy. Niestety, twarzy nie było widać, ponieważ zasłaniała ją maska do nurkowania! Zachowaj dla znajomych zdjęcia przedstawiające Cię w krótkich spodenkach, koszulce na ramiączkach. Wstrzymaj się też, jeżeli chcesz podzielić się z rekruterem zdjęciem, gdy wyłaniasz się z wody w kostiumie kąpielowym.

8. SELFIE

Portale społecznościowe są pełne tzw. zdjęć z ręki. Jednak dokument, który wysyłasz do pracodawcy, to nie Instagram. Mimo to coraz częściej selfie umieszczane jest w CV. Możesz wyciągać rękę, użyć selfiesticka, ale i tak będzie widać, że Ty je robisz. Może znajomy lub ktoś z rodziny pomoże Ci, jeżeli nie masz środków na profesjonalnego fotografa?

9. NIEWŁAŚCIWE KADROWANIE

Wadą zdjęć, które wykonywane są w warunkach domowych jest nieodpowiednie kadrowanie. W ten sposób pokazujemy za dużo, czyli cały tułów, biodra lub całą postać. Często twarz jest niewidoczna, odwrócona lub nie widać oczu. Pamiętaj, by twarz była zwrócona w kierunku aparatu, a kadr kończył się na wysokości lub poniżej klatki piersiowej.

Zdarza się, że zdjęcie jest zeskanowane z dowodu osobistego. Często zdjęcia te są niewyraźne i rozmazane. Czasami kandydat wycina się z innej fotografii np. zdjęcia ślubnego. Część osób umieszcza fotografię w towarzystwie swoich znajomych. Trudno wtedy zauważyć, która z osób faktycznie aplikuje.

10. NIETYPOWE MINY, POSTAWA I UBIÓR.

Pamiętaj, że masz czuć się wygodnie podczas sesji. Jeżeli na co dzień nie nosisz czarno-białych ubrań i oficjalnych strojów, to nie daj się do nich namówić. Dlaczego? Po porostu będzie widać, że ten strój Ci nie odpowiada! Najważniejszy jest Twój komfort. Oczywiście wizyta u fotografa też rządzi się swoimi prawami i koniecznością odpowiedniego ustawienia Cię do zdjęcia. Wiem, że chcesz dobrze wyjść na zdjęciu, ale pamiętaj o swoim samopoczuciu, bo inaczej skutek będzie odwrotny. W najgorszym przypadku trzeba będzie powtarzać sesję. Dłoń podpierająca brodę w zamyśleniu czy kopułka (dłonie dotykają się czubkami palców), która ma sugerować pewność siebie, odeszły już do lamusa.

Umów się na konsultację!

 

 

 

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Warning: file_put_contents(/home/users/kpiekut/public_html/makinahr.pl/wp-content/uploads/wpdiscuz/cache/users/31a3024461b70689cf4bc5ea4b71bdb2): failed to open stream: Disk quota exceeded in /home/users/kpiekut/public_html/makinakp.pl/wp-content/plugins/wpdiscuz/utils/class.WpdiscuzCache.php on line 154

Warning: file_put_contents(/home/users/kpiekut/public_html/makinahr.pl/wp-content/uploads/wpdiscuz/cache/users/0cb6dfa4e59eb752f32ffdfe8437d059): failed to open stream: Disk quota exceeded in /home/users/kpiekut/public_html/makinakp.pl/wp-content/plugins/wpdiscuz/utils/class.WpdiscuzCache.php on line 154
Justyna
Justyna
3 lat temu

Co to jest kopułka??