8 pytań, na które musisz odpowiedzieć zanim zaczniesz szukać pracy

Przychodzi taki dzień, w którym decydujesz się na zmianę pracy. Zaczyna się gonitwa myśli… No dobrze, tylko jak zabrać się do tego? Ile czasu poświęcić i co zrobić w pierwszej kolejności? Kiedy składać wypowiedzenie? Czy zrezygnować z pracy, aby mieć czas na spotkania z potencjalnymi pracodawcami?

Zanim wybiegniesz, aż tak daleko w przyszłość skup się nad tym, aby wyznaczyć cel.

Czego właściwie szukasz?

Odpowiesz pewnie, że przecież Twoim celem jest zmiana pracy. Tylko czy na pewno zmiana pracy sama w sobie? Zanim przejdziesz do zaktualizowania CV, zastanów się nad kilkoma kwestiami. Czy nowe miejsce pracy powinno odznaczać się jakimiś konkretnymi cechami lub posiadać kluczowe elementy?

Jakie są korzyści z dokładnego określenia celu dotyczącego nowej pracy?

  • oszczędzisz czas na wysyłanie ofert pracy na niewłaściwe stanowiska;
  • odbędziesz rozmowy kwalifikacyjne tylko w takich firmach, do których realnie będziesz chciał/a dołączyć;
  • wykonasz tylko te działania, które przybliżą Cię do rozpoczęcia pracy w nowym miejscu;
  • skrócisz czas poszukiwania pracy.

Odpowiedź na poniższe pytania przybliży Cię do ustalenia, jakiej pracy faktycznie szukasz:

I Jakiego stanowiska poszukuję? Na jakim jest poziomie w strukturze organizacyjnej?

“Czegoś w sprzedaży?”, “Czegoś w zarządzaniu”, a konkretnie czego? Jeżeli zajmowałeś/aś stanowiska zarządzające np. dyrektorskie, to aplikuj na stanowiska na tym samym poziomie w strukturze organizacyjnej lub o jeden poziom niżej, lub wyżej. Możesz być prawie pewny/a, że jeżeli będziesz składać kandydatury o dwa poziomy niżej, Twoja aplikacja zostanie odrzucona. Dlaczego? Bo w oczach rekruterów wydasz się osobą, która “szuka każdej pracy” lub taką, “która nie wie, czego chce”.

Wymień nazwy stanowisk, na które będziesz aplikować. Biorąc za przykład sprzedaż, możesz rozpisać to tak:

Będę aplikować: Key Account Manager, Sales Development Manager, Kierownik ds. klientów kluczowych, Kierownik Regionu, Kierownik Obszaru sprzedaży, Z-ca kierownika Sprzedaży, Senior Key Account Manager.

Nie będę aplikować: Specjalista ds. Sprzedaży, Młodszy Kierownik Regionu, Pracownik wsparcia działu sprzedaży, Doradca Handlowy, Przedstawiciel Handlowy.

II Jakich widełek finansowych oczekuję?

Nie trać czasu na wysyłanie ofert na stanowiska, w których podane są niższe widełki płacowe od tych, za które możesz podjąć pracę. Oszczędź czas sobie i osobom weryfikującym aplikację. Firma oferuje wynagrodzenie na poziomie 6 000 zł brutto, a aktualnie zarabiasz 9 000 tysięcy brutto, to czy na pewno podejmiesz pracę, nawet jeżeli przejdziesz proces rekrutacji? Skoncentruj się na celu. Jeżeli aktualnie nie masz pracy, sytuacja wygląda podobnie. Każdy z nas ma warunki brzegowe. Poświęć czas na to, by dokładnie określić, jakie są Twoje. Oszczędzi Ci to dodatkowego rozczarowania i straty czasu.

III Czy oczekuję premii i w jakiej wysokości powinna być?

Pamiętaj, że Twoje pełne wynagrodzenie może składać się również premii. Zatem, jaki procent wynagrodzenia powinna stanowić? Czy jesteś w stanie podjąć pracę, która nie ma podstawowego wynagrodzenia, a 100% wynagrodzenia uzależnione jest od zrealizowanych wyników? Może system premiowy w ogóle Cię nie interesuje i będziesz wybierać oferty, które mają wysoką pensję podstawową? Jakiego systemu naliczania premii oczekujesz? Czy ma być łatwy do obliczenia, czy demotywuje Cię, jeżeli miesiąc lub dwa czekasz na informacje o jej ostatecznej wysokości? Preferujesz premię miesięczną, kwartalną czy roczną?

IV Jakie mam oczekiwania odnośnie benefitów? 

Posiadasz dzieci i zależy Ci na pakiecie opieki medycznej dla całej rodziny? Może opieka nad dziećmi wymaga czasami pracy z domu i ważna dla Ciebie jest możliwość pracy zdalnej? Lubisz relaksować się podczas urlopu i oczekujesz dofinansowania wakacji?

V Ile czasu ma zajmować droga do i z pracy?

Określ, nie tylko wyznaczając maksymalną liczbę kilometrów. Ustal maksymalny, szacunkowy czas dojazdu. Pamiętaj, że w przypadku zmiany dzielnicy lub miejscowości czas powrotu do domu, może się znacznie wydłużyć. Jeżeli nie masz własnego środka transportu, zastanów się, w które rejony będzie najłatwiej dojechać, korzystając z komunikacji miejskiej.

Zastanów się, czy chcesz pracować w delegacjach i ile czasu w ciągu tygodnia lub miesiąca możesz poświęcać na przebywanie poza domem.

VI Jakie mam oczekiwania względem mojego rozwoju w nowym miejscu pracy?

Zależy Ci na ciągłym poszerzaniu wiedzy czy męczy Cię udział w częstych szkoleniach? Aktualnie jeździsz często na konferencje branżowe i lubisz na nich bywać? Zapisz to jako element, który powinien pojawić się w nowym miejscu pracy.

VII Jakie mam oczekiwania względem przełożonego?

Temat rzeka? Wypisz te, które są ważne dla Ciebie. Następnie z nich wybierz 2-3 główne cechy, które musi posiadać przyszły szef. Lubisz z nim wszystko konsultować czy wolisz, gdy daje Ci “wolną rękę” i swobodę w podejmowaniu decyzji?

VIII Chcę pracować w korporacji, firmie rodzinnej czy startupie?

Jaka atmosfera jest dla Ciebie ważna? Jesteś przyzwyczajony/a do procedur i długiego czasu oczekiwania na decyzję kilku przełożonych? Czy wolisz zwinne środowisko i podejmowanie decyzji na bieżąco? Może to moment w Twoim życiu, że chcesz być częścią powstającej organizacji i sprawdzić się w dopiero powstającym środowisku?

Umów się na konsultację!

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments